Świeże zioła możecie mieć na bieżąco i to z własnego ogródka. Dostarczą one świeżych listków do przyprawienia domowych potraw. Podpowiemy Wam jak założyć i pielęgnować ogródek z ziołami i jak wykorzystać jego plony?
Ogródek ziołowy nie tylko dostarczy nam świeżych listków, ale będzie również ozdobą balkonu, tarasu czy zewnętrznego parapetu w okiennego. Uprawa ziół nie jest trudna- poradzi sobie z nią każdy.
- Zioła możesz wyhodować z nasion lub sadzonek
Rośliny możesz samodzielnie wyhodować z nasion lub kupić gotowe sadzonki. Najlepiej w Centrum Ogrodniczym :), jest tam największy wybór. Pojemniki w którym posadzisz rośliny powinny być tak duże aby nie ograniczały rozwój korzeni. Do uprawy ziół z nasion wystarczą doniczki o średnicy 10 cm, większych użyj do gotowych sadzonek lub przesadzania większych roślin. Płytko korzeniące się zioła (
tymianek, bazylia, majeranek) mogą rosną w płaskich doniczkach, te o rozbudowanych korzeniach (
melisa, estragon) – w pojemnikach o głębokości 20- 30 cm. Pojemniki do uprawy ziół mogą być plastikowe, ceramiczne czy drewniane ważne by miały odpływ. Lubczyk i rozmaryn najlepiej posadzić w gruncie lub w większej donicy. Dla większości ziół odpowiednia jest ziemia uniwersalna. Na dnie doniczki umieść drenaż z keramzytu. Rośliny możesz posadzić pojedynczo lub w grupie.
W okresie intensywnego wzrostu należy pamiętać o nawożeniu ziół (np. Agrecol żel do ziół). Rośliną jednorocznym wystarczy nawóz zawarty w podłożu. Po zmianie intensywności koloru liści (blado zielone) zauważysz brak nawozu, brązowe, zniekształcone liście świadczą o nadmiarze nawozu.
- Zioła najlepiej dodawać pod koniec gotowania
Na początku wzrostu takie zioła jak: estragon, rozmaryn, mięta, tymianek i szałwia- powinny mieć ścinane wierzchołki pędów głównych. Pozwoli im to, się ładnie rozkrzewić. Plony zbierajcie na bieżąco- w miarę wzrostu. Zbierajcie liście lub nożyczkami ścinajcie gałązki. Zioła rozdrabnijcie ostrym nożem lub siekaczem do ziół. Dodawajcie je pod koniec gotowania, wtedy zachowają aromat i walory smakowe. Te o intensywnym aromacie (rozmaryn, tymianek, mięta, natka pietruszki) można gotować razem z potrawą.
- Zioła możesz suszyć lub zamrażać
Z niewykorzystanych ziół zrób zapasy na zimę. Przekonasz się, że są zdecydowanie bardziej aromatyczne od gotowych kupowanych w sklepie. Można je suszyć- w miejscu przewiewnym, suchym i zacienionym, powieszone w małych pęczkach lub rozłożyć na siatce. Świeże zioła możemy posiekane zamrażać w małych pojemnikach lub woreczkach. Możesz też rozdrobnione zioła umieścić w pojemnikach na kostki lodu. Dodane do zupy lub sosu nadadzą im piękny aromat.